Σωτήριος Βούλγαρης

Boylgaris

Η οικογένεια Βούλγαρη έχει τη βαθύτερη ρίζα της καταγωγής της στο χωριό Καλαρρύτες, από το οποίο οι πρόγονοι του ευεργέτη μετοίκισαν στην Παραμυθιά, την περίοδο 1819-1820.

Ο Σωτήριος Βούλγαρης, γιος του Γεωργίου Βούλγαρη και της Ελένης Στρουγκάρη, γεννήθηκε στην Παραμυθιά στις 5/18 Μαρτίου του 1857, όπως προκύπτει από το υπ’ αριθ. 24 της 4 Μαρτίου 1911 πιστοποιητικό της Ιεράς Μητρόπολης Παραμυθιάς. Στην Παραμυθιά έλαβε τη στοιχειώδη μόρφωση και στη συνέχεια εργάστηκε στο χρυσοχοείο του πατέρα του. Το 1877 για να αποφύγει τις σφαγές των χριστιανών από τους Τούρκους και για να βρει καλύτερη μοίρα, έφυγε για την Κέρκυρα. Από εκεί πήγε στη Νάπολι της Ιταλίας και στη συνέχεια στη Ρώμη  όπου ασχολήθηκε με την τέχνη του πατέρα του τη χρυσοχοΐα. Η επιτυχία των εργασιών, του επέτρεψαν σε λίγους μήνες να έχει το δικό του κατάστημα στη Via Sintina (από το 1884),  βάζοντας τις βάσεις του κοσμηματοπωλείου που σε μερικές δεκαετίες θα γινόταν ένα από τα πιο διάσημα του κόσμου.

Όσο δημιουργούνταν  οικονομικά, τόσο οριστικοποιούνταν η απόφασή του να συμβάλει στην πνευματική ανάπτυξη της γενέτειράς του, ξεκινώντας με την ανέγερση ενός μεγάρου που θα στέγαζε τους μαθητές του δημοτικού του σχολείου. Την απόφασή του αυτή υλοποίησαν μετά το θάνατό του, το 1932 τα παιδιά του Κωνσταντίνος και Γεώργιος. Δώρισαν το ποσό των 1.075.000 δρχ. για να ανεγερθεί στην Παραμυθιά το Μέγαρο του Δημοτικού Σχολείου. Τη δωρεά αυτή την ενίσχυσε το κράτος με ποσό πάνω από 1.000.000 δρχ.

PalioSxoleio

Στις 2 Οκτωβρίου 1937 έγιναν τα εγκαίνια του Μεγάρου. Τη σημαντική αυτή μέρα, για την πνευματική ζωή της Παραμυθιάς, όλος ο πληθυσμός της είχε συγκεντρωθεί στο χώρο που υψωνόταν το νέο Δημοτικό Σχολείο.

Βιβλιογραφία:

«Η Ιστορία της Παραμυθιάς» Βασ. Κραψίτη